PIEPRZ BIAŁY-pieprz jest najpopularniejszą przyprawą. Ziarna białego pieprzu uzyskuje się przez umycie, obranie i wysuszenie mocno dojrzałego czerwonego pieprzu.
Przyprawa ta jest nieodzownym składnikiem marynat, sosów i bulionów.
Biały pieprz jest w smaku łagodniejszy niż czarny.
PIEPRZ KAJEŃSKI-tak nazywa się zmielone i wysuszone papryczki chili. Pieprz kajeński jest łagodniejszy niż przyprawa chili.
Stosuje się go przede wszystkim do dań z owocami morza i wszelkich potraw przyrządzanych na bazie żółtego sera i jaj, a także do przyprawiania ostrych sosów oraz stanowi składnik marynat, w których maceruje się drób, ryby i warzywa.
PIEPRZ SECZUAŃSKI- przyprawa poza podobnym smakiem nie ma nic wspólnego z prawdziwym pieprzem. Uprawia się ją w Chinach i powszechnie stosuje w tamtejszej kuchni. Ten pieprz doskonale podkreśla smak drobiu, ryb, cielęciny, jagnięciny i wielu warzyw.
PIEPRZ ZIELONY - są to niedojrzałe ziarna krzewu pieprzowego, które zaraz po zerwaniu zamraża sie lub marynuje. Mają te ziarna bardzo łagodny smak i znakomicie nadają się do przyprawiania sosów, dań z ryb i drobiu.
Posiekane lub utłuczone ziarna zielonego pieprzu wzbogacają smak i aromat świeżych truskawek i ananasów.
PIEPRZ CZARNY - są to suszone ziarna krzewu pieprzowego, zbierane w momencie gdy są jeszcze niedojrzałe.
Grubo mielone lub całe ziarna stosuje się jako przyprawę do wielu wyrobów wędliniarskich oraz niektórych gatunków serów.
Czarny pieprz stanowi składnik wielu mieszanek przypraw i obok soli należy do najczęściej używanych.
BIAŁA GORCZYCA-ziarenka białej gorczycy są łagodniejsze w smaku niż czarne. Wykorzystuje się je powszechnie przede wszystkim w Europie. Zmielona biała gorczyca jest niezastąpionym dodatkiem do musztardy oraz marynowanych warzyw, np. konserwowych i kiszonych ogórków. Dodaje się ją również do marynat, w których maceruje się mięso i ryby.
CZARNA GORCZYCA-małe ziarenka czarnej gorczycy są przyprawą powszechnie stosowaną w kuchni indyjskiej. Ta przyprawa doskonale podkreśla walory smakowe chutney i marynowanych warzyw. Całe lub zmielone ziarna czarnej gorczycy stanowią także idealny dodatek do mięsa, ryb i musztardy.
CURRY- Ta przyprawa powstała z połączenia kilku składników. Kompozycję tę stworzyli Anglicy. Istnieje kilka odmian curry, np: bombay, madras i vindaloo.
Stosuje się je do przyprawiania dań mięsnych, ryb, owoców morza, jaj i warzyw.
W kuchni Europejskiej curry uznała uznanie także jako przyprawa do majonezu, zawiesistych sosów ze śmietaną, zup -kremów oraz ryżu.
CYNAMON - ta przyprawa jest powszechnie stosowana na całym świecie. W Europie najczęściej dodaje się ja do słodkich potraw, szczególnie do ciast z jabłkami, miodem, orzechami. Jest także doskonałym dodatkiem do ryżu i budyniu. W Grecji i na Bliskim Wschodzie cynamonem przyprawia sie również mięsne farsze oraz zapiekanki z bakłażanami oraz cukinią.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA - Przyprawa ta znalazła stałe miejsce w kuchni całego świata. Dodaje się ją do słodkich wypieków oraz potraw pikantnych. Przyprawia się ją szpinak, kalafior oraz wędliny.
GOŹDZIKI - mają podobne zastosowanie jak cynamon. Dodaje się zarówno do słodkich jak i ostrych potraw. W kuchniach Europejskich doprawia się nimi zupy, marynaty i bejce do mięs. Nadają oryginalny smak przede wszystkim dziczyźnie i pieczonej szynce. Są nieodzownym składnikiem grzanego wina i innych napojów alkoholowych.
PAPRYKA - Jedna z najpopularniejszych przypraw w Hiszpanii i na Węgrzech. gdzie zyskała miano narodowej. Jest nieodzownym składnikiem wielu pikantnych potraw, m.in.dań jednogarnkowych z warzywami, gulaszu, potraw z ryb, drobiu, żółtego sera, twarogu i jaj.
KMINEK - podnosi walory smakowe zarówno słodkich jak i ostrych potraw. Stosuje się go równiej do produkcji wielu rodzajów pieczywa. Dodany do kapusty i tłustego mięsa sprawia, że dania te są lżejsze do strawienia. Kminek doskonale sprawdza się jako dodatek do serów, makaronów, zup. gulaszu oraz pikantnych wypieków.
KOLENDRA - w sprzedaży kolendra dostępna jest zmielona lub w ziarnach, Jest znakomitym dodatkiem do drobiu i dziczyzny. Wykorzystuje się ją także w produkcji wielu rodzajów pieczywa oraz kiełbas. Kolendrę dodaję sie równiej do marynat i kiszonek.
KURKUMA-roślina należąca do rodziny imbirowatych. Zmielone kłącza stanowią przyprawę, która cieszy się największą popularnością w kuchniach Dalekiego Wschodu. Stosuje się ją przede wszystkim do dań rybnych i ryżu. W Północnej Afryce kurkumy najczęściej dodaje sie do kuskusu, potrawy ulubionej w tamtym regionie.
MAK-najczęściej wykorzystuje się go jako nadzienie strucli, makowców i innych słodkich wypieków. W krajach Azjatyckich ma zastosowanie jako dodatek do warzyw duszonych, gotowanych i smażonych. Tam częściej wykorzystuje się odmianę maku o ziarenkach w kolorze jasnym, w Europie najbardziej rozpowszechniona jest w kolorze ciemnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz